Book in Progress je otevřená všemu a všem; tedy zejména všem tvůrcům vizuální stránky knihy – grafikům, ilustrátorům, architektům, fotografům, umělcům. Obsah nezůstává pozadu, ale spíše si vybírá projekty vizuálně zajímavé a náročné. Nepřekvapí to, protože jejím pořadatelem je studio Dipozitiv Ondřeje Broma, který právě z pozice grafika vydal vlastním nákladem dvě knihy. Ještě jako student UMPRUM knihu X, volnou prezentaci deseti studentů oboru Grafický design a vizuální komunikace, a již jako absolvent obsáhlou knihu VW KdF 1941 o nejstarším sériově vyrobeném VW broukovi. Chtěl dát tvůrčím profesionálům možnost realizovat vlastní téma knihy a mnohdy komplikovanou představu o její vizuální podobě. Představu bez kompromisů na grafické stránce knihy, volbě nákladnějšího papíru, technice tisku i knihařských prací.

Předávání cen Book in Progress 2020
Předávání cen Book in Progress 2020
Foto: komerční článek

Ve spolupráci s papírnou Mondi, jejich papírem PERGRAPHICA® a tiskárnou QUATRO PRINT se mu to podařilo uspořádat Book in Progress, jejíž druhý ročník letos proběhl. Řečníci konference i soutěžící se tentokrát představili v online prostředí a odborná porota z více než stovky přihlášených vybrala čtyři. Ocenila projekty rozdílné svým tématem, rozsáhlostí, odborností, představou o distribuci i čtenáři. Projekty mimo hledáčky běžných nakladatelství.

1. místo - Jindřich Janíček
1. místo - Jindřich Janíček
Foto: komerční článek

Autorská kniha komiksů B jako Běžec ilustrátora a grafika Jindřicha Janíčka. Sám celou knihu kreslí, píše i graficky připravuje do tisku. Skládá ji z kratších komiksů s běžeckou tématikou. Někdy v podobě reportáže reálné události, jindy jako zcela smyšlený příběh. 

3. místo - Berlínskej model
3. místo - Berlínskej model
Foto: komerční článek

Vizuálně obsáhlá kniha o 10 letech působení galerie Berlínskej model, která je specifická pořádáním 30 výstav ročně. Každá výstava jako event na jeden den. Je svědectvím progresivní umělecké scény a šířeji se dotýká také problematiky malých nekomerčních galerií, tzv. Offspaces.

2. místo - architektura489
2. místo - architektura489
Foto: komerční článek

Kolektiv Architektura 489 s knihou mapující fenomén kulturních domů – kulturáků – nejen jako architektonicky zajímavých staveb, ale také jako míst plných života. Proto se při získávání podkladů autoři věnovali i lidem okolo kulturních domů – architektům i dalším umělcům či technikům.

4. místo ZOO Index
4. místo ZOO Index
Foto: komerční článek

Tereza Štindlová v knize ZOO Index Reader o podstatě a významu zoologických zahrad v dnešní společnosti. Nelze je nahradit virtuální realitou? Nebo mohou naopak “archivovat” téměř vyhynulé druhy zvířat? Rozsáhlé podklady k publikaci zkoumající konflikt mezi lidským a zvířecím pohledem na svět měla autorka v šuplíku skoro dva roky. A právě soutěž Book in Progress jí pomůže představit je odborné i laické veřejnosti.

Ocenění autoři mají své knihy dokončit do osmi měsíců od vyhlášení. Příští podzim se tak můžeme těšit na řadu knih s neotřelým tématem a vizuálním zpracováním. 

 

Text nevyjadřuje názor redakce