Operativní leasing vs. klasický leasing

Když si chcete pořídit auto na leasing, máte dvě možnosti. Auto si můžete pořídit na klasický leasing, jak ho asi všichni známe, nebo na operativní leasing, který dosud využívali spíš podnikatelé. V čem se liší?

Klasický leasing na auta bychom zjednodušeně mohli označit za jakýsi úvěr, který je zajištěný movitou věcí. S leasingovou společností uzavřete smlouvu a složíte akontační poplatek, který činí nejčastěji 30 % hodnoty vozu. Když úvěr splatíte, vozidlo se stává vaším majetkem, v dokladech od vozidla bude zapsáno vaše jméno.

V případě operativního leasingu neplatíte splátku úvěru, ale částku za pronájem. Vozidlo se nestane po skončení leasingové smlouvy vaším majetkem, leda byste ho pak odkoupili.

Jaké jsou výhody a nevýhody operativního leasingu?

Operativní leasing se v poslední době stal zajímavým řešením i pro běžného občana. Zatímco dřív jsme lpěli na vlastnictví vozidla, dneska jsme tak nějak zpohodlněli a rádi se toho vzdáme, hlavně že se nebudeme muset o nic starat, jen jezdit a tankovat.

Vůz je v majetku leasingové společnosti

Hlavním rozdílem oproti klasickému leasingu je fakt, že auto je po celou dobu majetkem leasingové společnosti a vy si platíte jen jeho pronájem. Nestaráte se o pojištění ani nic jiného kromě paliva a maximálně tak dálniční známky.

Součástí leasingové smlouvy je i servis

Ano, i servis je součástí smlouvy. Někdy se ale může stát, že máte sjednanou levnější variantu pronájmu a některé typy oprav pak sami hradíte. Dejte si na to u sjednání pozor, zvažte, zda se vám úspora pár korun za pronájem opravdu vyplatí.

Operativní leasing = žádné vstupní investice

Velkou výhodu lze spatřit i v tom, že nejsou potřeba žádné finance z vlastních zdrojů na akontaci. Nečekáte ani na schválení úvěru, jen budete měsíčně platit smluvenou částku.

Výhody a nevýhody „operáku“ jednoduše a přehledně
Výhody a nevýhody „operáku“ jednoduše a přehledně
Foto: komerční sdělení


Pozor na ujeté kilometry

Výpočet ceny za pronájem se řídí kromě jiného taky ročním nájezdem kilometrů. Nejčastěji bývá nastaven na 20 tisíc, můžete si ale sjednat i více.

Náš tip: Dobře si spočítejte, kolik asi tak za rok najedete, počítejte i s nějakou menší rezervou. Za každý ujetý kilometr navíc se totiž platí.

Díky operativnímu leasingu můžete jezdit v autě, které byste si nikdy nepořídili

Ať už sníte o Škodovce, Volkswagenu, SEATu, Peugeotu, Opelu, Audi nebo jiném voze, operační leasing může sen proměnit ve skutečnost. Cena za pronájem se totiž tak úplně neřídí pořizovací cenou vozidla, ale tím, jak dlouho po uvedení do provozu si drží svou původní hodnotu.

Snadno se tak může stát, že pronájem auta s vysokou pořizovací cenou bude výhodnější než pronájem auta s nižší cenou.

Víte, že obvykle si prostřednictvím operativního leasingu pronajímáte nový vůz na jeden až tři roky?

Co se s autem stane na konci smluvené doby?

Když se blíží konec smlouvy, leasingová společnost vám zpravidla pošle nabídku na odkup pronajatého vozidla. Pokud o to nestojíte, vozidlo vrátíte a můžete si klidně stejným způsobem pronajmout jiné, nové, modernější.

 

Text nevyjadřuje názor redakce