Při hledání té pravé diety je dobré zhodnotit svůj současný životní styl a rozhodnout se, kolik času a úsilí jste ochotni hubnutí zasvětit. Chcete vidět výsledky rychle a přitom nedělat ústupky na chuti či plnohodnotném životě? Pak je pro vás ideální na míru připravená keto dieta. Pokud vás trápí pocity únavy či žaludeční problémy, možná máte skrytou potravinovou alergii či intoleranci.

 

Keto dieta

Jednou z nejpopulárnějších moderních diet je keto dieta, kterou najdete také pod názvy bílkovinová, proteinová či ketogenní. Jedná se o lékařsky uznávanou hubnoucí metodou, která díky správnému poměru potravin nastartuje v těle proces zvaný ketóza. Tělo si začne zcela přirozeně vytvářet ketolátky, které se stanou primárním zdrojem energie a zcela nahradí sacharidy. Ketóza patří k „historickým“ pozůstatkům našeho vývoje, jejím cílem je zajištění přirozeného chodu našeho organismu i v období nedostatku sacharidů, například v zimních měsících. Při správně nastavené a vyvážené keto dietě vám nebudou chybět žádné esenciální vitamíny a výsledky jsou i bez sportování viditelné velmi brzy. Poměr makro a mikronutrientů je u keto diety klíčový, proto je celkem obtížné si ji připravit v domácích podmínkách. Při nesprávném poměru můžete nadměrnou konzumací tuků a bílkovin dokonce ohrozit své ledviny. Doporučujeme si proto vybrat dietní program, který je připravený na míru včetně jídel a ideálně i s možností odborného poradenství. Z keto diety vychází další moderní diety, jako nízkosacharidová dieta či dieta „bez cukru“.

  

Paleolitická dieta

Paleolitická dieta, paleo či dieta doby kamenné napodobuje stravování v období paleolitu. Naši předkové se živili lovem a sběrem, což je i celou filozofií této diety, která povoluje ty potraviny, které bylo možné „nasbírat či ulovit“ v době kamenné, tedy ovoce, zelenina, maso, ryby, mořské plody, houby, vejce a ořechy. Zcela vylučuje mléčné výrobky, pečivo, obilniny, luštěniny, umělé cukry a další zpracované potraviny, jako je káva, čaj a alkohol. Součástí filozofie paleo diety je také pravidelný a intenzivní pohyb. Odborníci se však shodují na tom, že při dlouhodobém paleo stravování chybí tělu důležité živiny, jako je vláknina, vápník, železo a vitamín B. Nadměrná konzumace masa s sebou může nést i zdravotní problémy.

  

Veganská dieta

Veganský způsob stravování není pouze dietou, je spojený s celým životním stylem a láskou ke zvířatům. Veganská dieta vylučuje vše, co je živočišného původu, tedy maso, mléčné výrobky, vejce, ale také třeba med. Součástí veganského způsobu života je odmítání kožených výrobků, kožešin a dalších věcí pocházejících ze zvířat. „Povolené“ je jinak vše ostatní. U této diety je potřebné hlídat dostatek minerálů a vitamínů a správně je dokázat potravinami či vitamínovými doplňky doplnit. Veganská dieta je někdy nazývaná jako „rostlinná strava“ a často se plete s vegetariánstvím, při kterém se nekonzumuje maso, ale vejce či mléčné výrobky ano.

  

Raw dieta

Raw neboli „živá“ strava je způsob stravování, který pracuje pouze s „neuvařenými“ potravinami, povolená teplota úpravy je do 42°C. Vše s vyšší teplotou úpravy podle příznivců raw diety ztrácí vitamíny a výživné hodnoty. Uvařené jídlo je považováno za „mrtvé“ a proto „nevhodné“ ke konzumaci. Jedním z argumentů této diety je to, že člověk je jediným tvorem na zemi, který jí tepelně upravené potraviny, což s sebou přináší množství civilizačních chorob. K druhům raw diety se řadí také „vitariánství“, které povoluje konzumaci pouze rostlinné syrové stravy a odmítá všechny živočišné produkty. Dle odborníků na výživu je potřeba dávat pozor na dostatečné doplňování vitamínů, bílkovin, omega 3 mastných kyselin a minerálních látek, které raw strava postrádá. Tělu je zároveň ve stravě podáváno velké množství vlákniny, které může způsobovat střevní problémy.

  

Carnivore dieta

Carnivore neboli masová dieta je založená na konzumaci masa. Podle „masožravců“ je pro lidské tělo přirozené přijímat pouze bílkoviny a tuk, protože se tak stravovali naši předkové. To je bohužel mylná informace, protože naši předkové se stravovali jak masem, tak rostlinami. Masová dieta je podobná paleo dietě, ale oproti ní vylučuje také rostlinné potraviny. Při konzumaci velkého množství masa vzniká nárůst rizika rakoviny tlustého střeva, dny a dalších onemocnění. Tělo je také ochuzeno o důležité vitamíny, antioxidanty, flavonoidy a polyfenoly. Vynechána je také vláknina, která zajišťuje správnou funkci a čištění střev.

  

Dukanova dieta

K moderním hubnoucím metodám posledních let patří Dukanova dieta, která svou popularitu získala díky anglické královské rodině. Dieta výrazně omezuje příjem sacharidů, naopak zvyšuje příjem bílkovin. V první fázi diety je povolena pouze konzumace bílkovin a je proto nutné doplňovat tělu vlákninu a vitamíny pomocí vitamínových doplňků. Vyloučeny jsou sacharidy, ale také ovoce a zelenina. Ve druhé fázi lze do jídelníčku přidat zeleninu a pohyb. Během třetí fáze lze postupně přidávat ovoce, ale je potřeba hlídat jeho množství, aby se nezačala ztracená váha vracet v jo-jo efektu. V poslední fázi se navracíte do relativně běžných kolejí, které je však potřeba dodržovat už nastálo, jinak dieta ztratí na efektu a váha se může vrátit.

 

Přerušovaný půst

Přerušovaný půst (v angličtině intermittent fasting, nebo zkráceně IF) je dieta, která se zaměřuje na střídání fází půstu a jídla. Nezaměřuje se na konkrétní potraviny, ale kdy je přijímat a jaké časové odstupy mezi nimi dodržovat. Pro ženy se doporučuje rozmezí 14/10 (14 hodin půstu a 10 hodin pro jídlo), pro muže 16/8 (16 hodin půstu, 8 hodin pro jídlo). U vzorce 14/10 lze například začít snídaní v 9 hodin ráno a končit večeří tak, aby od 19 hodin následoval půst. Benefitem této diety je poskytnutí dostatečného prostoru pro vytrávení, přerušovaný půst snižuje také řadu onemocnění. Pokud však chcete zhubnout rychle, může to být běh na delší trať.

 

Bezlepková dieta

Bezlepková dieta je formou stravování při nesnášenlivosti lepku, tzv. celiakie. Pokud celiak sní něco s obsahem lepku, vyvolá to u něj celou řadu komplikací. Jedinou léčbou celiakie je přísná dieta s naprostým vyloučením obilovin (pšenice, ječmen, žito, oves, špalda). Nejedná se tedy o dietu jako takovou, ale potravinovou alergii. I přes to ale tuto formu stravování vyhledávají i „zdraví“ lidé, kteří ve stravě vynechávají pečivo a bílou mouku. Ptáte se, co je to lepek? Jedná se o směs dvou bílkovin, které dodávají pečivu pružnost a nadýchanost. Při nadměrné konzumaci pečiva vzniká nebezpečí cévních onemocnění či obezity, proto je důležité ho jíst s mírou.

 

Bezlaktózová dieta

Bezlaktózová dieta je, podobně jako bezlepková, formou léčby při intoleranci či alergii na mléčné výrobky. V principu jde o celkové vyřazení „problémových“ potravin z jídelníčku, případně u intolerance na laktózu jejich nahrazení bezlaktózovými produkty, kterých je na trhu čím dál více. U lidí trpících intolerancí či alergií je vhodné dietu dodržovat přísně, dokud nedojde ke zlepšení zdravotního stavu. Pokud se o tento druh diety zajímáte jako o formu hubnutí nebo zlepšení trávení, pak je dobré nejíst mléčné výrobky na lačný žaludek, do jídelníčku zařadit kysané mléčné produkty nebo vyzkoušet výrobky z kozího či ovčího mléka. Mléčné produkty jsou přirozeným zdrojem vápníku, probiotik a vitamínu D, proto při jejich vysazení dbejte na vyváženou stravu a doplnění probiotik a vitamínů potravinovými doplňky.

 

Text nevyjadřuje názor redakce