Technologie a e-shopy

Jde o smíšený fond, který kombinuje růstový potenciál akcií a spolehlivost i bezpečí dluhopisů. Kvalitní akciové tituly i emise dluhopisů vybírá správce fondu spolu s týmem analytiků. Akciovou část tvoří zhruba stovka titulů, zejména světově proslulých značek, mezi něž patří například technologické ikony Amazon, Apple, Alphabet (Google) nebo Microsoft, potravinářský gigant Unilever, LVMH nebo Novo Nordisk a Novartis ze zdravotnického sektoru.

,,Sázka na firmy s nízkým zadlužením a silným růstovým příběhem podpořená celospolečenskými trendy se vyplatila. Není náhoda, že se mnoho těchto firem nachází v technologickém sektoru. Rok 2020 navíc zesílil mnohé trendy, které se začaly formovat již v minulosti. Se zavřenými kamennými obchody se ukazuje, že kdo nebudoval e-shop, tahá za kratší konec. Podobných příběhů lze najít více a největší pozice fondu tyto příběhy vyprávějí,“ vysvětluje portfolio manažer akciové části fondu Pavel Kopeček.

 

Dluhopisy jako ochránce stability

ČSOB Bohatství je určen pro opatrné investory, proto není divu, že v portfoliu převládají dluhopisy, a to zhruba z 60 procent. Dluhopisová složka využívá mimo jiné bezpečnějších českých státních emisí. Fond si však udržuje doplňkovou pozici i v dluhopisech tzv. neinvestičního stupně. „V roce 2020 se opět ukázalo, že je důležité investice udržet v každém období. Zhruba polovinu dluhopisového portfolia držíme v českých státních dluhopisech. Dále však máme pozici také ve vysoko-výnosových dluhopisech neinvestičního stupně, které našim klientům pomáhají přinést růst pokrývající inflaci,“ dodává Martin Horák, který se stará o dluhopisovou část.

O investice desetitisíců českých domácností se ČSOB Bohatství úspěšně stará už dvě dekády. Tím i ztělesňuje velkou změnu v chování českých drobných investorů. Ještě na počátku milénia v období vysokých úroků byly největšími na trhu fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy. Poté přišla sezóna preference realitního trhu, který však byl velmi úzce, a tedy rizikověji zaměřen. Nynější éra nízkých sazeb zase oceňuje kombinaci kvalitních růstových akcií a větší stabilitu dluhopisů.


Unikátní propojení plateb a investic

K zájmu o ČSOB Bohatství přispěl i rozjezd jedné inovativní služby. Každý klient ČSOB si totiž může své platby kartou nechat zaokrouhlovat na nejbližší vyšší násobek 20 Kč. Tyto malé částky se postupně shromažďují a investují právě do fondu ČSOB Bohatství. Služba se nazývá ČSOB Drobné a je zcela zdarma, bez vstupních poplatků a lze sjednat on-line nebo na pobočce. Odkládat si drobné částky, které nikoho nebolí, při platbách za zboží nebo služby a zároveň investovat, to je příběh, který produkt ČSOB Drobné a fond ČSOB Bohatství unikátně spojuje.

 

Text nevyjadřuje názor redakce