„Je to globální trend, který sice vyžaduje úplně jiný přístup k IT, ale na oplátku firmám přináší jednoznačné výhody a výrazné úspory nákladů i času,“ říká Martin Špaček z české pobočky Hewlett Packard Enterpise (HPE). Americký gigant dosud známý především poskytováním hardware zcela změnil strategii a teď chce novému trendu učit i české firmy. 

V tuzemsku je IT formou služby na slibném vzestupu. HPE takto prodává 15 % IT infrastruktury, a to na přímo i prostřednictvím sítě partnerů. Šéf HPE Antonio Neri uvedl, že do konce příštího roku bude formou služeb HPE GreenLake dostupný veškerý hardware HPE. Zákazník bude platit za jednotlivé užití nebo podle reálného využití nainstalované IT infrastruktury. HPE chce globálně prodávat touto cestou během dvou let 40 % hardwaru.

IT jako limuzína s řidičem

V roce 2018 se HPE začala plně orientovat na „IT jako službu“ v rámci celého svého portfolia. Pro zákazníka je to jednoduché, jako si objednat auto s řidičem – jako manažer chcete reprezentativní vzhled, velikost kufru neřešíte, zatímco pětičlenná rodina sáhne po rodinném voze s velkým úložným prostorem. Zkrátka vybíráte to, co zrovna potřebujete. Zákazník si v případě zastřešující platformy HPE GreenLake platí jen za to, co reálně používá (pay-per-use), což značně snižuje náklady a šetří čas. Díky službě jsou pohromadě veškeré firemní aplikace a data.

IT jako služba je globální trend, kterému české firmy teprve přicházejí na chuť

 

Nová pravidla hry

HPE doporučuje zákazníkům nejadekvátnější řešení pro jakoukoliv situaci. Pokud se společnosti zrovna nedaří, je možné službu utlumit a část nákladů na IT odložit na vhodnější období. Díky tomuto přístupu se služby staly dostupnými i pro menší firmy. Platforma HPE GreenLake tak nasbírala přes 800 firemních zákazníků po celém světě a vystřelila HPE na pozici jedničky na trhu v poskytování IT-as-a-service.

Flexibilní IT model se plně osvědčil i v době, kdy svět zaskočila pandemie koronaviru. Své o tom ví společnost Algotech, která službu HPE GreenLake využívá ve všech datových centrech již roky. „S řešením jsme velmi spokojeni, během pandemie nám pomohlo skokově navyšovat výkon a diskový prostor dle potřeb klientů, kteří vzhledem k situaci často řešili dostupnost firemních prostředků vstupem do cloudu. Kromě rychlé a velké škálovatelnosti oceňujeme v našem prostředí i snadnou plánovatelnost nákladů na jednotlivé naše produkty díky modelu plateb za přímou „konzumaci“ zdrojů v rámci HPE GreenLake modelu,“ dodává Petr Loužecký, Ředitel Cloud služeb společnosti Algotech.

 

Text nevyjadřuje názor redakce