Klíště se orientuje na jedince se „sladkou“ krví

Klíšťata se řídí primárně čichem. Vnímají lidské pachy, tělesnou teplotu, a dokonce i zvýšené množství oxidu uhličitého, který živé bytosti vydechují.

Česnek či pivo údajně změní složení potu takovým způsobem, že klíště odpuzuje. Vědcům se však tuto souvislost nepodařilo potvrdit, stejně jako v případě světlého oblečení. Přestože světlá látka vám může pomoci vetřelce včas zpozorovat, bude po vaší krvi dychtit stejně, jako kdybyste chodili v černém.

Proto odborníci doporučují volit jako ochranu před klíštětem repelenty. Jelikož odpudivý efekt těchto přípravků trvá pouze dočasně, může se vyplatit preferovat ultrazvukový repelent, nejlépe s možností dobíjení.

Klíště skáče ze stromů

Jeden z mnoha zažitých mýtů... Klíště naleznete pouze ve výšce do 1,5 metrů, tedy zejména v trávě a křoví.

Nejvýše se pohybují dospělí jedinci. Níže žijí nymfy, které se rády přichycují na srst psů a jiných větších savců. Zem je teritoriem nejmladších klíšťat, tedy larev.

Ochrana před klíštětem spočívající ve vyhýbání se stromům je tedy značně neefektivní, což dokazuje i další z nepravd…

Klíšťata číhají pouze v lese

Klíšťata skutečně preferují zalesněná území, zejména listnaté a smíšené lesy. Ovšem není raritou narazit na tohoto vetřelce v parku, na louce, na březích vodních ploch, či dokonce na zahradě.

Traduje se také, že se před klíšťaty ochráníte ve vyšší nadmořské výšce. Ovšem i zde na ně již můžete narazit, zejména pokud tráva dosahuje výšky alespoň 20 centimetrů.

Oázu bezpečí do jisté míry představují prosluněná suchá místa a, což spoustu lidí zaráží, jehličnaté lesy.

5 faktů, které jste nevěděli o klíštěti
5 faktů, které jste nevěděli o klíštěti
Foto: Komerční prezentace

Sezóna klíšťat vrcholí uprostřed léta

Vysoké teploty donutí klíště obecné se ukrýt a hledat alternativní zdroj potravy: hlodavce. Nejvíce klíšťat lze zaznamenat v období od března do června. Statistiky varují také před jejich vysokým výskytem po celý podzim, resp. do příchodu prvních mrazů. Tito roztoči totiž začínají být aktivní již při teplotě 5 °C.

Přisáté klíště lze udusit

Možná i vaši rodiče přisátého parazita potírali olejem, máslem, sádlem či mýdlem ve snaze jej zadusit. Přitom tímto způsobem klíště leda podráždíte, což může vyústit ve vyvrhnutí obsahu střev do rány, přičemž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy. Ze stejného důvodu se nedoporučuje drcení klíštěte.

Spory o směru vytáčení jsou staré jako klíště samo. V současnosti by vám lékaři nedoporučili ani jednu variantu, neboť vždy hrozí přetržení klíštěte v půli, kdy část zůstane zachycena ve vaší pokožce.

Na klíště nejprve naneste dezinfekci a poté jej uchopte pinzetou či kartou na klíšťata. Po úspěšném zákroku nezapomeňte opět aplikovat dezinfekci.

Jak se chránit před klíštětem obecným?

Klíšťata pro nás představují značkou hrozbu vzhledem k riziku nákazy nebezpečnými infekčními nemocemi, jako je:

  • Klíšťová encefalitida
  • Lymská borelióza
  • Bartonelóza
  • Babesióza
  • Tularémie
  • Ehrlichióza

Málokdo ví, že prostřednictvím těchto parazitů se lze nakazit také chorobami divokých zvířat a dobytka.

Přitom roste počet pacientů s klíšťovou encefalitidou i lymskou boreliózou: dvou nejnebezpečnějších chorob přenášených klíštětem. Už jen od ledna do července roku 2020 hygienici zaznamenali 366 případů encefalitidy. Klíště obecné dlouhodobě představuje největšího přenašeče infekčních onemocnění na území ČR.

Ochrana před klíštětem se v současnosti realizuje mnoha způsoby. Jako nové efektivní řešení se jeví ultrazvukový repelent.

Ačkoli sonograf nachází využití zejména jako neinvazivní zobrazovací technologie v medicíně, dnes již chrání řadu osob (i zvířat) před těmito nebezpečnými parazity. Vědci, například z amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), u ultrazvuku neodhalili žádná rizika na rozdíl od rentgenu.

Obávat se nemusejí ani tzv. zranitelné osoby, jako jsou těhotné ženy. „Nebyly nalezeny žádné vazby mezi ultrazvukem a vrozenými vadami, rakovinou dítěte ani vývojovými problémy v pozdějších stádiích života,“ uvádí Americká akademie porodnictví a gynekologie (ACOG).

I v tomto případě je však třeba vybrat spolehlivý produkt. Mezi přední výrobce ultrazvukových odpuzovačů klíšťat patří například Tickless. Vyzkoušejte toto bezpečné řešení, které nestojí o moc více než klasický repelent.

5 faktů, které jste nevěděli o klíštěti
5 faktů, které jste nevěděli o klíštěti
Foto: Komerční prezentace

Koupil jsem to loni, protože na nás už za dveřmi číhá víc a víc klíšťat. Bezva! Bez chemikálií, jednoduché zavěšení... a od té doby žádná klíšťata. Konečně něco, co funguje.

-        Petr Kika, o produktu Tickless Pet

Na zahradničení je skvělé všechno, kromě klíšťat. Tickless Human tento problém řeší, jak se ukázalo, dlouhodobě a dobře; vlastně nevím, že bych od té doby chytil klíště. Je v tom jediný háček: že jsem na něj přišel teprvé minulý podzim. Ale lepší pozdě, než nikdy.

-        Břetislav Novohradský, o produktu Tickless Human

 

 

Text nevyjadřuje názor redakce