V hlavní roli emoce

Začněme jednoduchou otázkou. Opravdu si nevystačíte s kvalitním fotoaparátem, za který jste dali snad celý jeden plat? Odpověď je nasnadě. Záleží na tom, co od fotek očekáváte – a také na vašem fotografickém umu. Platí, že zatímco zkušený fotograf „vytříská“ maximum i z podprůměrného přístroje, amatér neudělá díru do světa ani se sadou špičkových objektivů. Ale co ten dron?

Buďme konkrétní. Představte si, že jste po takřka celodenním putování neprostupnou džunglí dorazili až k vytyčenému cíli. Naprosto přirozeně budete chtít onen významný moment zvěčnit, ale později při prohlížení snímků s hrůzou zjistíte, že exotická sopka, na jejíž vrcholek jste se horko těžko vydrápali, na nich nevypadá ani trochu impozantně.

Naštěstí existuje způsob, jak majestát jakéhokoliv prostředí zvěčnit tak, aby vám při pohledu na fotku spadla brada. Řeč je samozřejmě o dronu. Kombinace širokoúhlého záběru a perspektivy garantuje dechberoucí výsledek, a to bez ohledu na to, kdo právě stojí za ovladačem. Tedy většinou.

Proč jsou záběry z dronu lepší?

Krása je jistě subjektivní pojem, a do hodnocení fotografií se proto promítají různé aspekty. V praxi to může znamenat, že na pozorovatele intenzivněji zapůsobí rozostřené selfíčko spíše než unikátní pohled na přímořskou scenérii v rozlišení 8K. Snímky pořízené ze vzduchu mají přesto něco „navíc“. Zachycují i okolí prostředí a do videa se vždy vtiskne atmosféra.

Nechme však nahrávání stranou a zůstaňme u fotografie. Širokoúhlý formát a opěvovaná perspektiva představují takřka zaručený recept na úspěch. Díky dronu s kamerou navíc snadno pořídíte snímky z nepřístupných míst. Už žádné nebezpečné balancování na skalním srázu nebo hradní zdi. Bezpilotní letoun vás dostane téměř kamkoliv, aniž byste se hnuli z místa.

Využití dronu na dovolené je poměrně pestré a kromě samotného focení ho můžete využít třeba i pro mapování terénu. Zachycené záběry pak můžete použít třeba jako dekoraci ve formě obrazů u vás doma.

Komerční článek
Foto: DronPro

Aby byly snímky opravdu dokonalé

Pokud jste si právě otevřeli další záložku v prohlížeči s tím, že si tedy taky „nějakého toho drona“ seženete, pravděpodobně vás zarazily propastné rozdíly mezi cenovkami jednotlivých modelů. Jak je možné, že některé stroje stojí pár set až tisíc korun, zatímco jiné i přes padesát tisíc korun, ne-li násobně více? Rozdíly samozřejmě najdete ve specifikaci. Od nejlevnějších dronů z AliExpressu raději nečekejte vůbec nic.

V kategorií dronů od 10 do 20 tisíc již najdete slušné kousky s nadprůměrnou výbavou a dostatečnou výdrží. Nabízí dobrý poměr ceny/kvality a jsou správnou volbou pro běžné uživatele, kteří si chtějí užít spoustu zábavy. Když se vám ještě podaří narazit na nějaké slevové akce, budete si kvalitní kousek moci pořídit opravdu výhodně.

Pro ještě delší výdrž, odolnější konstrukci, více variant letových režimů a kvalitnější snímky musíte zalovit mezi drony, jejichž pořizovací cena začíná na desítkách tisíc korun. Mnohé modely bývají vybaveny dvěma ovladači – jedním pro ovládání dronu, druhým pro kameru.

Dobrá zpráva je, že si poloprofesionální dron můžete za pár tisíc korun zapůjčit. Tuto možnost nabízí například specialisté z DronPro, kteří k vybraným produktům zdarma poskytují i školení. Před zapůjčením složíte vratnou kauci, obvykle ve výši poloviny ceny daného stroje. S dronem pak můžete létat všude, kde vám to umožní místní legislativa.

 

Komerční článek
Foto: DronPro
Text nevyjadřuje názor redakce