Kombinací současných informačních sítí a nových technologií je možné dosáhnout synergických efektů, které přinášejí zefektivnění a optimalizaci provozu jednotlivých organizačních částí města. Výsledkem jsou výrazné úspory nejen pro městskou samosprávu, ale také pro firmy a organizace sídlící ve městě a pro obyvatele samotné. Koncept chytrých měst zlepšuje informovanost občanů a systém komunálních služeb a vede tak i k větší transparentnosti.

Chytřejší města ale nestojí jen na informacích. Ruku v ruce s optimálním využíváním informací jde také o chytré využívání energie, její získávání, skladování a inteligentní přenos. Obnovitelné zdroje jsou v chytřejším městě integrované přímo do budov a elektrická energie se v inteligentním systému generuje na mnoha místech a rozvádí tam, kde je aktuálně potřeba.

Sofistikované systémy chytrého města dovedou díky vhodnému využití stávajících statků a zdrojů vytvářet nové přidané hodnoty, přesně předpovídat potřeby a efektivně na ně reagovat. Díky analýze dat a predikci tak mohou také předpovídat a v zárodku eliminovat zločinnost. Inteligentní systémy dokáží rovněž ulevit dopravnímu systému.
Informační technologie mohou napomoci rozvoji chytrých městských systémů i infrastruktury a přispět s relativně nízkými náklady ke zkvalitnění života všech jeho obyvatel. V probíhající „éře měst“ závisí naše budoucnost na tom, zda budou města schopná chytře fungovat a chytře růst.

Pozitivní zprávou pro města v České republice usilující o „chytré“ fungování je jistě fakt, že k financování některých projektů naplňujících vizi chytřejšího města lze použít i zdroje strukturálních fondů. Konkrétně jde především o výzvy IOP číslo 06, 08 a 09.

Text nevyjadřuje názor redakce